HomeAK Rocket Award15-16 Awards2016 YSL Overall Champs14-15 Awards13-14 Awards12-13 Awards

 

2013 Northern Division Awards

Jim Barrier Gold Cup

The Gold Cup is Northern Divisionís premier race series.  This is a continental cup type competition for the top racers in Northern Division.  Races counting for Gold Cup points include the U16 - to A qualifiers and are open to all A, U16, U18, and U21 competitors.  Awards are given for overall and also by class.  The class awards are based on points scored within the class.

Overall Winners:

  • Women:  Carter Theade, Silver Run Ski Foundation
  • Men:  Harlan Collins, Rocky Mountain College

Class Winners:

  • Aís: 
    • Women:  Taylor Verdun, Montana State University
    • Men:  Murray Galen, University of Montana
  • U21ís:
    • Women:  Carter Theade, Silver Run Ski Foundation
    • Men:  Harlan Collins, Rocky Mountain College
  • U18ís:
    • Women:  Silver Brelsford, Bridger Ski Foundation
    • Men:  Eric Williams, Missoula Ski Education Foundation
  • U16ís:
    • Women:  Sylvia Coston, Missoula Ski Education Foundation
    • Men:  Patrick Zimmer, Silver Run Ski Foundation
Gold Points Development Scholarships

Based on overall gold point scoring for the 2012-2013 season, to encourage participation in Northern Division Race Series.  This money can be used for future education (college, trade school or post grad) or as a credit towards their travel for next season.

     

    Men

    Women

    1st Place - $200

    Harlan Collins, Rocky Mountain College

    Carter Theade, Silver Run Ski Foundation

    2nd Place - $150 Grant Dokken, Bridger Ski Foundation

    Silver Brelsford, Bridger Ski Foundation

    3rd Place - $100 Max Haller, Missoula Ski Education Foundation

    Margaret Siberell, Bridger Ski Foundation

Bill Kenney Traditional High School Racer Award

The Bill Kenney series runs parallel to the Gold Cup Series.  This is a continental cup type competition for J1 and J2 competitors in Northern Division who are registered in high school.

  • Women:  Carter Theade, Silver Run Ski Foundation
  • Men:  Grant Dokken, Bridger Ski Foundation
Overall Team Awards (Little Hollow Cup):

This is our team award given for quality not quantity and is intended to promote junior racing, club spirit, and unity. 

  • 1st:  Missoula Ski Education Foundation 
  • 2nd:  Bridger Ski Foundation
  • 3rd:  Silver Run Ski Foundation
YSL Tech Combined Champions

These awards are given to the top Team, top Male and top Female athletes during the YSL championships Tech Combi event.  All three events are scored for both team and individual champions.  The top three placing male and female athletes from the result sheet from each team are scored for the team result.  The individual champions are also scored by placement on the result sheet from each of the three race events.

  • Women:  Erin Petitt, Bridger Ski Foundation
  • Men:  Jaques Eve, Blacktail Mountain Race Team
  • Team Champion:  Bridger Ski Foundation
Academic Awards

This award is open to any U16/U18 racer studying at the high school level regardless of athletic achievement, who is selected (or an alternate) to the Western Region championship event and maintains a 3.5 grade point average on a 4.0 scale. 

    Name GPA Team

    Carter Theade

    4.0

    Silver Run Ski Education Foundation

    Quinn Asbell 4.0 Bridger Ski Foundation
    Ethan Hills 4.0 Great Divide Ski Team
    Elizabeth Swoboda 4.0 Bridger Ski Foundation
    Anders Harris 4.0 Great Divide Ski Team
    Brittain Walton 4.0

    Whitefish Mountain Resort Team

    Grant Dokken 4.0

    Bridger Ski Foundation

    Patrick Zimmer 4.0 Silver Run Ski Education Foundation
    Ruby Kazemi 4.0 Missoula Ski Education Foundation
    Finn Engelhard 4.0 Missoula Ski Education Foundation
    Mallory Kelley 4.0 Silver Run Ski Education Foundation
    Nevada Kramer 4.0

    Whitefish Mountain Resort Team

    Stella Gardner 3.96 Missoula Ski Education Foundation
    Jacob Welch 3.86 Whitefish Mountain Resort Team
    Margaret Siberell 3.83 Bridger Ski Foundation
    Maggie Settle 3.67 Great Divide Ski Team
    Peder Rickbeil 3.66 Silver Run Ski Education Foundation
    Derek Hetherington 3.65 Big Sky Ski Education Foundation
    Tara Haferman 3.58

    Bridger Ski Foundation

    Piper Howeth 3.57 Whitefish Mountain Resort Team
    Sylvia Coston 3.52

    Missoula Ski Education Foundation

    Maelyn Kisthard 3.5 Silver Run Ski Education Foundation
 
 

Copyright © Northern Division, 1998-2017
Please contact our Web Master with questions and comments about this site.
When reporting problems with LINKS, I need the exact page you are on AND the exact link you are clicking on.  
Browser information would also be nice to have.